אסופת צילומי חרקים

חיפוש לפי שם מדעי

חלוקה לפי מזיקים

חלוקה לפי נושא

בחר קטגוריה

Attagenus fasciatus

Banded black carpet beetle

Attagenus fasciatus

Banded black carpet beetle
גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי ומכוסה בשיער בגוון חום-שחור. על גבי כנפי החפייה רצועת רוחב אחת בלבד של שער לבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 3.6 עד 5.8 מ"מ. ניזונה על מוצרים שמקורם מהחי. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

מידע נוסף

שם מדעי: Attagenus fasciatus Thunberg, 1795. גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי ומכוסה בשיער בגוון חום-שחור. על גבי כנפי החפייה רצועת רוחב אחת בלבד של שער לבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 3.6 עד 5.8 מ"מ. המחושים בעלי 11 פרקים ההולכים ומתרחבים כשהשלוש האחרונות יוצרות את המבנה הרחב דמוי אלה. ניזונה על מוצרי עור, צמר, אבקת חלב, תבלינים, פרוות, פגרים של חרקי מחסן ועוד מוצרים שמקורם מהחי. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי. התפוצה המקורית במזרח התיכון והיום נפוצה גם בצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

Dermestes maculatus

עוֹרִית הָעוֹר
Hide beetle

Dermestes maculatus

עוֹרִית הָעוֹר
Hide beetle
גוף הבוגר גלילי ומכוסה בשיער בגוון חום-אדמדם כהה עד שחור. בשולי פרק החזה הקדמי כיסוי בשער לבנבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 6 עד 10 מ"מ. הזחל שעיר בגוונים של חום ופס חום כתום בהיר לאורך הגב. אורך גוף הזחל מגיע עד 15 מ"מ. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

מידע נוסף

שם מדעי: Dermestes maculatus De Geer, 1774. גוף הבוגר גלילי ומכוסה בשיער בגוון חום-אדמדם כהה עד שחור. בשולי פרק החזה הקדמי כיסוי בשער לבנבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 6 עד 10 מ"מ. הזחל שעיר בגוונים של חום ופס חום כתום בהיר לאורך הגב. הצד הבטני בגוון לבן קרם. בשער הגוף משולבים זיפי שער ארוכים. אורך גוף הזחל מגיע עד 15 מ"מ. המחושים בעלי 11 פרקים כשהשלוש האחרונות יוצרות מבנה של אלה. הגולם חופשי. תפוצת המין קוסמופוליטית והוא נפוץ גם בישראל. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

פעילות והתנהגות

הזחלים ניזונים על מוצרים שמקורם מהחי כבשר מיובש, פגרים, מוצרי עור או כל מוצר המשלב חומר בשר מעובד כדוגמת דגים מיובשים, מזון בעלי חיים, גבינות קשות, וגם משי. דווחו מקרים בהם פגעו החיפושיות בעופות חיות בענף הלול. הפרטים בתמונות ניזונו על מזון כלבים שיוצר ונימכר בישראל. קיים שימוש בחיפושית זו במחקר הפלילי לקביעת זמן המוות או להסרת בשר מגופות. נקבה מטילה עד 1000 ביצים. התפתחות הזחלים נמשכת בין 5 ל- 11 יום והבוגרים חיים עד 7 שבועות.

Anthrenus verbasci

עוֹרִית הַשְּׁטִיחִים הַנְּפוֹצָה
Varied carpet beetle

Anthrenus verbasci

עוֹרִית הַשְּׁטִיחִים הַנְּפוֹצָה
Varied carpet beetle
גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי המכוסה בקשקשים היוצרים דגם לא אחיד של פסי רוחב בגוונים של לבן אפרפר, שחור, כתום-חום או חום-צהבהב. אורך גוף הבוגר נע מ- 1.7 עד 3.5 מ"מ. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

מידע נוסף

שם מדעי: Anthrenus verbasci Linnaeus, 1767. גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי. הגוף מכוסה בקשקשים היוצרים דגם לא אחיד של פסי רוחב בגוונים של לבן אפרפר, שחור, כתום-חום או חום-צהבהב. בסיס תבנית דגם הצבע הוא של 3 קווים לבנים-אפרפרים המורכבים ממספר כתמים לא אחידים בצורתם על גבי כנפי החפייה. אורך גוף הבוגר נע מ- 1.7 עד 3.5 מ"מ. במחושים בעלי 11 פרקים כשהשלוש האחרונות יוצרות מבנה של אלה. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי וגם ניזונה על מוצרים מהצומח.

פעילות והתנהגות

חיפושית זאת ניזונה על קרטין וכיטין ולכן תוקפת סיבים שמקורם מהחיה כמו צמר ושער והמוצרים שמשלבים אותם כמו שטיחים, רהיטים, כלי נגינה, בגדים, פרוות, ואוספי חרקים, אבל ניתן גם למצוא אותה מזיקה למוצרים מהצומח. הבוגר חיי משנה עד 3 שנים בהתאם לתנאים הסביבתיים בהם הוא נמצא. בתנאים מסוימים הזחל יכול להפסיק את פעילותו ולהיכנס למעין תרדמה (דיאפוזה). הבוגרים ניזונים על צוף ואבקנים של פרחים. תפוצת המין היא גדולה וכוללת את צפון ודרום אמריקה, אירופה, צפון אפריקה, מרכז וצפון אסיה, המזרח הקרוב כולל ישראל בה הוא נפוץ מאוד.

Anthrenus pimpinellae

Bird nest carpet beetle

Anthrenus pimpinellae

Bird nest carpet beetle
גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי המכוסה בקשקשים היוצרים דגם המשלב לבן, שחור-חום וצהוב, כשהצהוב יוצר רצועת רוחב גדולה בשליש העליון של כנפי החפייה. גוף באורך של 2 עד 4.5 מ"מ.

מידע נוסף

שם מדעי: Agapanthia lais Reiche & Saulcy, 1858. גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי המכוסה בקשקשים היוצרים דגם המשלב לבן, שחור-חום וצהוב, כשהצהוב יוצר רצועת רוחב גדולה בשליש העליון של כנפי החפייה. אורך הגוף נע מ- 2 ועד 4.5 מ"מ. המחושים בעלי 11 פרקים כשהשלוש האחרונות יוצרות מבנה של אלה. תפוצת המין קוסמופוליטית כוללת את אירופה, אסיה, צפון אפריקה והיא פלשה גם לצפון אמריקה.

פעילות והתנהגות

הבוגרים ניזונים על אבקנים וצוף פרחים ולאחר התמעטות הפריחה עוברים לקיני ציפורים בתוך מבנים. הזחלים מתפתחים בקיני ציפורים כשהם ניזונים על נוצות ופגרי גוזלים או שלדי חרקים מתים. הבוגרים והזחלים ניזונים על מוצרים שמקורם הוא מהחי כדוגמת מוצרי צמר, דגים מיובשים, מזון דגים ומוצרים דומים. החיפושית יכולה להוות מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי אבל בישראל לא ידוע לי על נזק מחיפושית זו.

Coptotermes formosanus

טֶרְמִיט פּוֹרְמוֹזִי
Formosan subterranean termite

Coptotermes formosanus

טֶרְמִיט פּוֹרְמוֹזִי
Formosan subterranean termite

החילים בעלי ראש אובלי, המתעכל והופך צר יותר הקרבת הלסתות, בגוון כתום-חום. הלסתות ללא שיניים בעלות קימור פנימה דמוי מגל. אורך גוף החיילים והפועלים נע מ- 4 עד 5 מ"מ. מין זה פלש לישראל בסביבות אמצע שנות העשרה של המאה ה- 21. נכון להיום המין נימצא רק בתחום העיר פתח תקווה.

מידע נוסף

טֶרְמִיט פּוֹרְמוֹזִי (שם מדעי: Coptotermes formosanus Shiraki, 1909) מתאפיין בחילים בעלי ראש אובלי, המתעכל והופך צר יותר הקרבת הלסתות, בגוון כתום-חום. הלסתות ללא שיניים בעלות קימור פנימה דמוי מגל. אורך גוף החיילים והפועלים נע מ- 4 עד 5 מ"מ. המתרבים המשניים בעלי גוף חום. הקן יכול להכיל עד למיליון פרטים. קן גדל במשך 5 עד 7 שנים לפני שמופיע מעוף הכלולות הראשון.

פעילות והתנהגות

מין זה נחשב לאחד המינים הפלשים הבעייתיים בעולם וחדר לישראל בסביבות אמצע שנות העשרה של המאה ה- 21. רדיוס איסוף המזון של הפועלים דרך תעלות תת-קרקעיות מגיע עד 100 מ'. נכון להיום המין נימצא רק בתחום העיר פתח תקווה. למרות שמין זה בעל קן פעיל בתת- הקרקע, קינים יכולים להתבסס גם בתוך מבנים ללא קשר לקרקע.

Microcerotermes eugnathus

טֶרְמִיט נַנָּסִי

Microcerotermes eugnathus

טֶרְמִיט נַנָּסִי

החיילים בעלי ראש אובלי עגלגל בגוון צהבהב חום, והלסתות ללא שיניים בעלות קימור פנימה דמוי מגל. מין החיי מאילת בדרום ועד לצפון הגולן. אורך גוף החיילים 5 עד 6.5 מ"מ ואורך הפועלים 3 עד 6 מ"מ. בישראל מין זה הוא אחד ממזיקי הרכוש החשובים אשר החודרים לבתים.

מידע נוסף

טֶרְמִיט נַנָּסִי (שם מדעי: Microcerotermes edentatus Wasmann 1911) מתאפיין בחיילים בעלי ראש אובלי עגלגל בגוון צהבהב חום, ובלסתות ללא שיניים בעלות קימור פנימה דמוי מגל. אורך גוף החיילים 5 עד 6.5 מ"מ ואורך הפועלים 3 עד 6 מ"מ. המכונפים בעלי גוף שחור שאורכו כולל הכנפיים הוא עד 8 מ"מ. נמצא בישראל מאזור אילת בדרום ועד הגליל העליון. עד לאחרונה תואר מין זה כמין מקומי בשם טרמיט א"י (Microcerotermes palestinensis Spaeth 1964). הגדרה זו שונתה והוא זוהה כטרמיט ננסי (Microcerotermes diversus Silvestri 1920) אשר נפוץ במדינות רבות מזרחית לישראל. במחקר אחרון של Ghesini & Marini משנת 2017 בו בוצעו בדיקות גנטיות נימצא כי בישראל המין הנפוץ זהה לאוכלוסייה האפריקאית ולא לאסייתית. בחרתי לשמור את השם העברי של טרמיט ננסי המתאר אותו טוב.

דיווח על נזקים בישראל

בסביבתו הטבעית ניתן לזהות את פעילותו כשהוא ניזון על זרדים ועצים יבשים או מתחת לפסולת עץ בשדה (תמונה). מין זה הוא המזיק החשוב בין מיני הטרמיטים בישראל ונמצא חודר לבתים בכל הארץ. המודעות לקיום מזיק זה התעוררה בציבוריות הישראלית כשנגרמו נזקים כבדים לבתים אשר נבנו בבניה קלה בישובים כמו ירוחם, דימונה באר שבע. במבנים אילו ניתן היה לראות את המנהרות שבונה המין כדי לעקוף מכשולים ואת משטחי ההזנה הגדולים בתוך חדרי הבתים וביסודות המבנה מהעץ. היום ניתן לראות חדירה של המין גם למבנים רגילים בערים רבות כראשון לציון, תל אביב, אבן יהודה ועוד מקומות ישוב רבים בהם ניזון המין על ספרים, רצפות פרקט, רהיטים וארונות בתוך הבתים. הגישה לבקרת מזיקים כנגד טרמיטים בישראל מתבססת על ההתמודדות כנגד מין זה.

Reticulitermes clypeatus

טֶרְמִיט מְרֻשָּׁת

Reticulitermes clypeatus

טֶרְמִיט מְרֻשָּׁת

החילים בעלי ראש מלבני ולסתות קצרות וחלקות. בקן אחד ניתן למצוא מספר רב של חיילים. מין נפוץ בישראל במצפון לקו באר שבע- אשקלון ועד לצפון הגולן. המכונפים בעלי גוון שחור. בישראל מין זה הוא אחד ממני הטרמיטים המזיקים החשובים אשר החודרים לבתים.

מידע נוסף

טֶרְמִיט מְרֻשָּׁת (שם מדעי: Reticulitermes clypeatus Lash, 1952) מתאפיין בקן אחד בו ניתן למצוא מספר רב של חיילים בעלי ראש מלבני ולסתות קצרות וחלקות. מין זה הוא אחד המינים החשובים למחזורם של חומרי עץ מת בטבע, ובישראל מין זה נימצא בכל יערות האורנים בהם הוא ניזון מגדמי גזעי עצים ועצים מתים אותם הוא מפרק. במטעים הוא ידוע כחרק מזיק עקב הנזק שהוא גורם לעצי הפרי ולגפנים. באירופה קיימים מספר מינים המשתייכים לאותו סוג הנחשבים למזיקים חשובים. בישראל מין זה הוא אחד מארבעת מיני הטרמיטים המזיקים החשובים אשר החודרים למבנים. מין המצוי בישראל מצפון לקו באר שבע ועד לצפון הגולן.

Cryptotermes brevis

טֶרְמִיט קָרִיבִּי
West Indian drywood termite

Cryptotermes brevis

טֶרְמִיט קָרִיבִּי
West Indian drywood termite

החיילים בעלי ראש מגושם ובעל קמטים בעל גוון שחור חום ולסתות קצרות. האוכפית שווה או גדולה ברוחבה מרוחב קופסת הראש. אורך גוף החיילים 4 עד 5 מ"מ. הפרטים המתרבים בעלי גוף חום. הכנפיים שקופות ועליהן 3 עד 4 עורקים כהים בולטים בשפה הקדמית. מין זה פלש למדינות רבות ובתחילת שנות ה-2000 גם לישראל.

מידע נוסף

טֶרְמִיט קָרִיבִּי (שם מדעי: Cryptotermes brevis Walker, 1853) מתאפיין בחיילים בעלי ראש מגושם ובעל קמטים בעל גוון שחור חום ולסתות קצרות. האוכפית שווה או גדולה ברוחבה מרוחב קופסת הראש. אורך גוף החיילים 4 עד 5 מ"מ. הפרטים המתרבים בעלי גוף חום. הכנפיים שקופות ועליהן 3 עד 4 עורקים כהים בולטים בשפה הקדמית. המין נחשב למזיק חשוב באזורים הטרופיים והסובטרופיים בעולם פרט לאסיה. הוא תואר לראשונה בג'מייקה ובהמשך גם מאיים קרביים נוספים ומכאן מקור שמו. המין אנדמי לאזור חוף האוקיינוס הפסיפי המדברי של פרו וצפון צילה בו כמעט ולא יורד גשם. היום תפוצתו התרחבה לאורך החוף המזרחי של צפון אמריקה בעיקר בפלורידה ובאיים כמו הוואי פורטוריקו ואחרים. מין זה פלש למדינות רבות יותר מכל מין אחר ואפילו התגלה באזורים חריגים ונדירים להמצאות טרמיטים כעיר בוגוטה, קולומביה בגובה של 2600 מי ובאַנְקוֹרֵגּ', אלסקה. בישראל ראיתי את המין בבדיקה שנערכה באוגוסט 2020 בדירה בבניין רב קומות בתל אביב בה נמצאה הנגיעות בין שכבות ריצפת פרקט עץ שיובא מארה"ב. הנגיעות התגלתה בעקבות מעוף כלולות שהתרחש בתוך הדירה. בבדיקה זוהו כול הכתות כולל ביצים שהוטלו בקן.

פעילות והתנהגות

במקומות להם פלש מין זה הוא נמצא פעיל רק במבנים ולא באזורים פתוחים והקן התפתח ונדד בתוך עץ מועבד בלבד. להישרדותו המין איננו נזקק למקור מים חיצוני ומקבל את כול הנדרש ממים הקשורים לעץ בלבד. בדרך כלל מעופי הכלולות הם בחודשים אפריל עד יוני לפני העונה הגשומה אבל ניתן לראות מעופי כלולות כל השנה. לאחר המעוף זוג שהתחבר בונה תא ראשוני בסדקים בעץ ומתחיל בבניית הקן. לאחר שנתיים או שלוש מתחילים להופיע בקן חיילים ופרטים מתרבים מכונפים לא מופיעים בקן אלא רק בבגרותו לאחר כ- 5 שנים. הערכה היא שקן כזה מתקיים לפחות במשך 10 שנים או עד העלמות מקור המזון שלו.

חיפוש     

חיפוש לפי שם מדעי

חיפוש פופלרי

חרקים נפוצים