אסופת צילומי חרקים

חיפוש לפי שם מדעי

חלוקה לפי מזיקים

חלוקה לפי נושא

בחר קטגוריה

Galleria mellonella

עָשׁ הַדּוֹנַג הַגָּדוֹל
Greater wax moth or Honeycomb moth

Galleria mellonella

עָשׁ הַדּוֹנַג הַגָּדוֹל
Greater wax moth or Honeycomb moth

הבוגר בעל כנפיים בגוון חום אפור, כשהזכרים בהירים יותר. מיפתח הכנפיים של הבוגר הוא כ- 31 מ"מ ואורכן נע מ- 10 עד 20 מ"מ. הנקבות גדולות יותר ואורכן נע מ- 15 עד 20 מ"מ. מזיק חשוב של ענף המכוורת הניזון על תוצרי הכוורת וחלות הדבש ולבסוף גם מביא להרס הכוורות.

מידע נוסף

עָשׁ הַדּוֹנַג הַגָּדוֹל (שם מדעי: Galleria mellonella Linnaeus, 1758) מתאפיין בבוגר בעל כנפיים בגוון חום אפור, כשהזכרים בהירים יותר. נמצא שהרכב המזון של הזחלים משפיע על גוון הקשקשים בבוגרים. מיפתח הכנפיים של הבוגר הוא כ- 31 מ"מ ואורכן נע מ- 10 עד 20 מ"מ. הנקבות גדולות יותר ואורכן נע מ- 15 עד 20 מ"מ, הן מתאפיינות בבליטה מאורכת בקדמת הראש דמוית מקור בעוד שבזכרים היא מוטת מעלה. הזכרים חיים כ- 21 יום בעוד שהנקבות רק כ- 12 יום. הזכר משמיע קול אשר מושך נקבות ולאחר הופעתן הוא משחרר פרומון המוביל להזדווגות. הנקבות מטילות בחייהן כ- 1800 ביצים בקבוצות של 50 עד 100 ביצים, אותן הן מטילות בתוך סדקים ופינות בכוורת. אורך הזחל בשיא גודלו נע בין 25 ל- 30 מ"מ וצבעו צהוב קרם בהיר. הראש והחזה הקדמי בעלי גוון אדום חום. צבע הגולם חום, והוא מתפתח בתוך פקעת קורים לבנה.

פעילות והתנהגות

עָשׁ הַדּוֹנַג הַגָּדוֹל נפוץ בכול העולם ומלווה את תעשיית יצור הדבש. העש מתפתח בתוך כוורות פראיות של דבורת הדבש בטבע ובכוורות תעשייתיות במיוחד בתקופת האחסון שלהן. הזחלים חופרים מחילות העוברות בין תאי הדונג וניזונים על דבש, אבקת פרחים, שברי שלד של זחלי דברת הדבש ועל הרכסים של הדונג. בזמן תנועתו בתוך חלת הדבש הוא מותיר אחריו קורים אשר ממלאים את החלה ופוגעים ההתפתחות הדבורים. נזק נוסף נגרם עקב היותו וקטור של מספר וירוסים המחוללים מחלות בדבורים. העש יכול להתפתח גם בקיני צרעות, דבורת עץ ואפילו בפרות של עצי פיקוס. לאחרונה דווח כי יש לעש היכולת לעכל מוצרי פלסטיק זאת כפי הנראה היות ודונג דבורים מורכב מפולימרים בעלי מבנה הדומה למבנה של פוליאתילן. הדברה של המזיק מבוצעת על ידי שימוש בחומרי הדברה גזיים שונים אחסון בחדרי קירור או אחסון בפחמן דו חמצני גבוה. לאחרונה פותח שימוש ירוק המיישם שמנים אתריים להדברת המזיק בזמן האחסון של הכוורות במחסנים.

Oryzaephilus Surinamensis

אוֹרְזִית מְשֻׁנֶּנֶת חָזֶה
Sawtoothed grain beetle

Oryzaephilus Surinamensis

אוֹרְזִית מְשֻׁנֶּנֶת חָזֶה
Sawtoothed grain beetle

הבוגר בעל גוף חום דק המתאפיין בשורה של 6 שיניים אחת מכל צד של סגמנט החזה הקדמי. כנפיי החפייה חומות-חלודה עד שחור ועליהן שורות רכסים אורכיות הבנויים מבליטות קטנות ושיער עדין. שלושת הפרקים האחרונים במחוש דמויי אלה. אורך גוף הבוגר 2.5 עד 3.5 מ"מ. מזיק חשוב במוצרי מזון ארוזים, מחסנים ותחנות קמח.

מידע נוסף

אוֹרְזִית מְשֻׁנֶּנֶת חָזֶה (שם מדעי: Oryzaephilus surinamensis Linnaeus, 1758) מתאפיינת בבוגר בעל גוף חום דק המתאפיין בשורה של 6 שיניים אחת מכל צד של סגמנט החזה הקדמי. בסגמנט החזה הקדמי שני תלמים אורך שטוחים. כנפיי החפייה חומות-חלודה עד שחור ועליהן שורות רכסים אורכיות הבנויים מבליטות קטנות ושיער עדין. מאחורי העין שן רחבה יותר מהמין אורזית הסוחר הדומה לה מאוד וחולקת לפעמים את אותה סביבת המחיה. שלושת הפרקים האחרונים במחוש דמויי אלה. אורך גוף הבוגר 2.5 עד 3.5 מ"מ. מזיק חשוב במוצרי מזון ארוזים, מחסנים ותחנות קמח. תפוצה קוסמופוליטית ונפוץ מאוד בישראל.

פעילות והתנהגות

מזיק מחסן חשוב במחסן ותחנות קמח. החיפושית תוקפת מוצרי דגניים כגרעיני חיטה אבל התפתחותה בהם איטית. המזון המועדף גרעיניים שנפגעו או נגרסו, ובמוצרים שמקורם בחיטה כדוגמת ביסקוויטים ודגני בוקר. המין פוגע גם בעוברי גרעינים ובכך מונע נביטה. למרות שהמין מעדיף מוצרים שנגרסו או/ו נפגעו מחרקים מזיקים ראשוניים ולכן יכול להיחשב כמזיק משני במחסן הוא גורם נזק רב ומהווה חרק מזיק חשוב במחסן. הנקבה מטילה עד 10 ביצים ביום וכ- 380 ביצים בחייה בתפזורת על גבי מוצר המזון. הבוגרים והזחלים חודרים אל תוך עומק הצובר ובגלל צורתם יכולים לחדור ביעילות לתוך סדקים ופגמים במזון ארוז. תנאי הגידול האופטימליים לגידולו הם טמפרטורה של 30 עד 35 מ"צ ולחות יחסית מעל 70%. בתנאים אילו הזחל מתגלם לאחר כ- 14 יום ולאחר כ- 8 ימים בוקע הבוגר. הבוגרים יכולים לחיות עד כ- 3 שנים. בתנאים מטייבים מחזור חיים אורך כ- 3 שבועות. המין בעל יכולת הישרדות גבוהה ויכול לעבור חורפים בטמפרטורות הקרובות לקיפאון.

Sitophilus oryzae

חִדְקוֹנִית הָאֹרֶז
Rice weevil

Sitophilus oryzae

חִדְקוֹנִית הָאֹרֶז
Rice weevil

בוגר בעל גוף גלילי בגוון חום-שחור. גודל הגוף הבוגר מ- 2.5 עד 3.5 מ"מ. כנפי התעופה מפותחות. בכל כנף חפיה 2 כתמים חומים אדמדמים ובהירים. התפתחות סמויה בתוך המוצר. מזיק ראשוני חשוב מאוד של גרעינים מאוחסנים ומוצרי מזון מדגניים מעובדים בבית ובמערך היצור והשיווק. בעל תפוצה עולמית המלווה את האדם.

מידע נוסף

חִדְקוֹנִית הָאֹרֶז (שם מדעי: Sitophilus oryzae Linnaeus, 1758) מתאפיינת בבוגר בעל גוף גלילי בגוון חום-שחור. גודל הגוף הבוגר מ- 2.5 עד 3.5 מ"מ. כנפי התעופה מפותחות. בכל כנף חפיה 2 כתמים חומים אדמדמים ובהירים. המחושים בעלי מפרק בולט. הנקבה מכרסמת חור אל תוך המוצר ומטילה בו ביצה בודדת אותו היא אוטמת בנוזל ג'לטיני שמתקשה באוויר. היא מטילה 300 עד 400 ביצים במשך חייה. הבוגרים חיים עד 5 חודשים. בתנאי התפתחות מיטביים הזחלים מתפתחים במשך 18 יום בתוך המוצר וניזונים ממנו. הזחל מתגלם בתוך המוצר והבוגר בוקע מתוכו בתוך המוצר לאחר 6 ימים. התפתחות זו בתוך המוצר כשהם סמויים מהעין נקראת התפתחות סמויה. רק הבוגר יוצא מהמוצר אבל ממשיך במשך חייו לאכול על המוצר ולגרום לו לנזק. תנאי הגידול האופטימליים הם טמפרטורה של 28 עד 30 מ"צ. בישראל היא מקיימת עד 5 דורות בשנה. בעל תפוצה עולמית המלווה את האדם.

פעילות והתנהגות

המין מהווה מזיק ראשוני חשוב מאוד של מוצרי מזון מאוחסן. בישראל היא ידועה כמזיק של גרעיני חיטה, תירס, אורז, סורגום אפונה וחימצה. היא פוגעת במוצרים יבשים המיוצרים מגרעינים אילו במיוחד נפוצה במוצרי הפסטה השונים. נזק לגרעינים יכול להתחיל בשדה ולעבור למחסן למרות שבישראל אין דיווחים על נזק בשדה אלא רק במחסן והנגיעות מתפתחת בתוך המחסן גם בלא קשר לשדה. הבוגרים מעופפים ויכולים לעבור ממקום אחד לאחר. בגלל יכולת הכרסום הטוב שלהם הם יכולים לחדור לאריזות מזון ולפגוע במוצרי מזון ארוזים כאורז, פסטה ואחרים. בדרך כלל הטיפול הדברתי הוא באמצעות איוד בגז.

Attagenus fasciatus

Banded black carpet beetle

Attagenus fasciatus

Banded black carpet beetle
גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי ומכוסה בשיער בגוון חום-שחור. על גבי כנפי החפייה רצועת רוחב אחת בלבד של שער לבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 3.6 עד 5.8 מ"מ. ניזונה על מוצרים שמקורם מהחי. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

מידע נוסף

שם מדעי: Attagenus fasciatus Thunberg, 1795. גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי ומכוסה בשיער בגוון חום-שחור. על גבי כנפי החפייה רצועת רוחב אחת בלבד של שער לבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 3.6 עד 5.8 מ"מ. המחושים בעלי 11 פרקים ההולכים ומתרחבים כשהשלוש האחרונות יוצרות את המבנה הרחב דמוי אלה. ניזונה על מוצרי עור, צמר, אבקת חלב, תבלינים, פרוות, פגרים של חרקי מחסן ועוד מוצרים שמקורם מהחי. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי. התפוצה המקורית במזרח התיכון והיום נפוצה גם בצפון אמריקה, אירופה ואוסטרליה.

Dermestes maculatus

עוֹרִית הָעוֹר
Hide beetle

Dermestes maculatus

עוֹרִית הָעוֹר
Hide beetle
גוף הבוגר גלילי ומכוסה בשיער בגוון חום-אדמדם כהה עד שחור. בשולי פרק החזה הקדמי כיסוי בשער לבנבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 6 עד 10 מ"מ. הזחל שעיר בגוונים של חום ופס חום כתום בהיר לאורך הגב. אורך גוף הזחל מגיע עד 15 מ"מ. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

מידע נוסף

שם מדעי: Dermestes maculatus De Geer, 1774. גוף הבוגר גלילי ומכוסה בשיער בגוון חום-אדמדם כהה עד שחור. בשולי פרק החזה הקדמי כיסוי בשער לבנבן. אורך גוף הבוגר נע מ- 6 עד 10 מ"מ. הזחל שעיר בגוונים של חום ופס חום כתום בהיר לאורך הגב. הצד הבטני בגוון לבן קרם. בשער הגוף משולבים זיפי שער ארוכים. אורך גוף הזחל מגיע עד 15 מ"מ. המחושים בעלי 11 פרקים כשהשלוש האחרונות יוצרות מבנה של אלה. הגולם חופשי. תפוצת המין קוסמופוליטית והוא נפוץ גם בישראל. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

פעילות והתנהגות

הזחלים ניזונים על מוצרים שמקורם מהחי כבשר מיובש, פגרים, מוצרי עור או כל מוצר המשלב חומר בשר מעובד כדוגמת דגים מיובשים, מזון בעלי חיים, גבינות קשות, וגם משי. דווחו מקרים בהם פגעו החיפושיות בעופות חיות בענף הלול. הפרטים בתמונות ניזונו על מזון כלבים שיוצר ונימכר בישראל. קיים שימוש בחיפושית זו במחקר הפלילי לקביעת זמן המוות או להסרת בשר מגופות. נקבה מטילה עד 1000 ביצים. התפתחות הזחלים נמשכת בין 5 ל- 11 יום והבוגרים חיים עד 7 שבועות.

Plodia interpunctella

עַשְׁנוּר הַקֶּמַח, עָשׁ הַקֶּמַח הַהוֹדִי
Indian meal moth

Plodia interpunctella

עַשְׁנוּר הַקֶּמַח, עָשׁ הַקֶּמַח הַהוֹדִי
Indian meal moth

הבוגר מתאפיין בדרך כלל בכנפיים עליונות בעלות חלוקה בה שני השליש בעלי גוון חום-נחושתי עם כתמים שחורים והיתר בגוון קרם. מיפתח הכנפיים של הבוגר נע מ- 15 עד 20 מ"מ ואורך גוף הבוגר נע מ- 8 עד 10 מ"מ. מזיק חשוב מלווה את האדם ונפוץ במוצרי מזון רבים.

מידע נוסף

עַשְׁנוּר הַקֶּמַח (שם מדעי: Plodia interpunctella Hübner, 1813) מתאפיין בכנפיים עליונות בעלות חלוקה בה שני השלישים המרוחקים מהגוף בעלי גוון חום-נחושתי עם כתמים שחורים והיתר בגוון קרם. הכנפיים התחתונות בגוון קרם בהיר עם שוליים חומים. מיפתח הכנפיים של הבוגר נע מ- 15 עד 20 מ"מ ואורכן נע מ- 8 עד 10 מ"מ. הנקבות מטילות בחייהן עד 400 ביצים, אותן הן מדביקות למזון לאריזות המזון ולמבנים בהם מאוחסן המזון. בתנאי התפתחות מיטביים של 30 מ"צ ו- 70% לחות יחסית הזחלים בוקעים לאחר ארבעה ימים, מתנשלים עד שבע פעמים ומתגלמים לאחר כ- 16 ימים בתוך פקעת קורים דקה. לפני ההתגלמות הזחלים מחפשים מקום מוגן בדרך כלל מרוחק ממקור המזון. הבוגרים מגיחים מהגולם לאחר כ- 7 ימים. סה"כ מחזור חיים של כ- 27 ימים (בקיץ מחזור החיים יכול להיות בין 2 שבועות ועד 4 שבועות בהתאם לתנאים הסביבתיים ובחורף מחזור החיים ארוך יותר). הבוגרים אינם ניזונים רק שותים, וחיים עד 14 יום. שלב 5 של הזחל הוא השלב העמיד ביותר לטמפרטורות נמוכות. טמפרטורה הנמוכה מ- 20 מ"צ יכולה לגרום לדיאפוזה ויכולת לשרוד לאורך זמן ארוך. הזחלים של עש זה מתייחדים בכך שאין על גופם נקודות כהות.

פעילות והתנהגות

עַשְׁנוּר הַקֶּמַח הוא אחד ממזיקי המחסן החשובים ביותר בעולם ומסב לנזקים רבים לכמויות של מזון באחסון ולירידה באיכות המזון באחסון. עש זה נפוץ בכול העולם ומלווה את האדם. נגיעות בעש ניתן לראות בממגורות, בחברות ליצור מזון, מרכזים לוגיסטיים, סופרמרקטים, חנויות ובבתים פרטיים. הזחלים ניזונים על הנבטים בגרעינים מאוחסנים, מוצרי דגניים טחונים, אגוזים, שוקולדים, פירות מיובשים, תבלינים, אבקות מרק ועוד מוצרי מזון רבים. נהוג לנטר את פעילות הבוגרים במחסנים בעזרת מלכודות פרומון ייעודיות.

Anthrenus verbasci

עוֹרִית הַשְּׁטִיחִים הַנְּפוֹצָה
Varied carpet beetle

Anthrenus verbasci

עוֹרִית הַשְּׁטִיחִים הַנְּפוֹצָה
Varied carpet beetle
גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי המכוסה בקשקשים היוצרים דגם לא אחיד של פסי רוחב בגוונים של לבן אפרפר, שחור, כתום-חום או חום-צהבהב. אורך גוף הבוגר נע מ- 1.7 עד 3.5 מ"מ. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי.

מידע נוסף

שם מדעי: Anthrenus verbasci Linnaeus, 1767. גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי. הגוף מכוסה בקשקשים היוצרים דגם לא אחיד של פסי רוחב בגוונים של לבן אפרפר, שחור, כתום-חום או חום-צהבהב. בסיס תבנית דגם הצבע הוא של 3 קווים לבנים-אפרפרים המורכבים ממספר כתמים לא אחידים בצורתם על גבי כנפי החפייה. אורך גוף הבוגר נע מ- 1.7 עד 3.5 מ"מ. במחושים בעלי 11 פרקים כשהשלוש האחרונות יוצרות מבנה של אלה. החיפושית מהווה מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי וגם ניזונה על מוצרים מהצומח.

פעילות והתנהגות

חיפושית זאת ניזונה על קרטין וכיטין ולכן תוקפת סיבים שמקורם מהחיה כמו צמר ושער והמוצרים שמשלבים אותם כמו שטיחים, רהיטים, כלי נגינה, בגדים, פרוות, ואוספי חרקים, אבל ניתן גם למצוא אותה מזיקה למוצרים מהצומח. הבוגר חיי משנה עד 3 שנים בהתאם לתנאים הסביבתיים בהם הוא נמצא. בתנאים מסוימים הזחל יכול להפסיק את פעילותו ולהיכנס למעין תרדמה (דיאפוזה). הבוגרים ניזונים על צוף ואבקנים של פרחים. תפוצת המין היא גדולה וכוללת את צפון ודרום אמריקה, אירופה, צפון אפריקה, מרכז וצפון אסיה, המזרח הקרוב כולל ישראל בה הוא נפוץ מאוד.

Anthrenus pimpinellae

Bird nest carpet beetle

Anthrenus pimpinellae

Bird nest carpet beetle
גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי המכוסה בקשקשים היוצרים דגם המשלב לבן, שחור-חום וצהוב, כשהצהוב יוצר רצועת רוחב גדולה בשליש העליון של כנפי החפייה. גוף באורך של 2 עד 4.5 מ"מ.

מידע נוסף

שם מדעי: Agapanthia lais Reiche & Saulcy, 1858. גוף הבוגר מעוגל, כמעט כדורי המכוסה בקשקשים היוצרים דגם המשלב לבן, שחור-חום וצהוב, כשהצהוב יוצר רצועת רוחב גדולה בשליש העליון של כנפי החפייה. אורך הגוף נע מ- 2 ועד 4.5 מ"מ. המחושים בעלי 11 פרקים כשהשלוש האחרונות יוצרות מבנה של אלה. תפוצת המין קוסמופוליטית כוללת את אירופה, אסיה, צפון אפריקה והיא פלשה גם לצפון אמריקה.

פעילות והתנהגות

הבוגרים ניזונים על אבקנים וצוף פרחים ולאחר התמעטות הפריחה עוברים לקיני ציפורים בתוך מבנים. הזחלים מתפתחים בקיני ציפורים כשהם ניזונים על נוצות ופגרי גוזלים או שלדי חרקים מתים. הבוגרים והזחלים ניזונים על מוצרים שמקורם הוא מהחי כדוגמת מוצרי צמר, דגים מיובשים, מזון דגים ומוצרים דומים. החיפושית יכולה להוות מזיק מחסן הפוגע במוצרי מזון ורכוש שמקורם מהחי אבל בישראל לא ידוע לי על נזק מחיפושית זו.

Tribolium castaneum

שַׁחְרוּרִית חוּמָה
Red flour beetle

Tribolium castaneum

שַׁחְרוּרִית חוּמָה
Red flour beetle

הבוגר בעל כנפי חפייה חומות-חלודה עד שחור ועליהן שורות רכסים אורכיות. שלושת הפרקים האחרונים במחוש דמויי אלה. אורך גוף הבוגר 3 עד 4 מ"מ. מזיק חשוב במחסני מזון ובתחנות קמח.

מידע נוסף

שַׁחְרוּרִית חוּמָה (שם מדעי: Tribolium castaneum Herbst, 1797) מכונה בישראל גם בשם חיפושית הקמח הערמונית. בוגר בעל כנפי חפייה חומות-חלודה עד שחור ועליהן שורות רכסים אורכיות. שלושת הפרקים האחרונים במחוש דמויי אלה. אורך גוף הבוגר 3 עד 4 מ"מ. הנקבות מזדווגות פעמים רבות וברציפות במשך חייהן. הן מטילות בין 2 ל- 18 ביצים ליום לתוך מצע המזון בו הן חיות, כ- 1000 ביצים ב משך חייהן. התנאי הסביבתיים הטובים ביותר להתפתחותם הם : 35 מ"צ ולחות יחסית של 75%. בתנאים אילו החיפושית מסיימת את ההתפתחות מביצה לבוגר ב- 20 יום. משך חיי הבוגר כשישה חודשים.

פעילות והתנהגות

מזיק חשוב במחסן ותחנות קמח. החיפושית תוקפת מוצרי דגניים כגרעיני חיטה אבל התפתחותה בהם איטית. המזון המועדף על מין זה הם גרעיניים שנפגעו, שברי גרעינים, ובמוצרים שמקורם בחיטה כדוגמת קמח, ביסקוויטים, דגני בוקר. החיפושית מתפתחת גם מוצרים כבוטנים, אגוזים, קפה, קקאו, תבלינים. באוכלוסיות מבוססות מין זה גם ניזון מקניבליזם וטריפה של ביצים (מועדף על ידי הנקבות) וגלמים (מועדף על ידי הזכרים).הבוגרים בעלי יכולת תעופה טובה ויכולים לעבור מסביבה נגועה אחת לאחרת. ניתן למצוא אותן מרחק רב מאסמי התבואה ומחסני מזון בתוך חומר אורגאני נרקב.

Rhyzopertha dominica

עַנְפָּנִית הַתְּבוּאָה
Lesser grain borer, American wheat weevil, Stored grain borer

Rhyzopertha dominica

עַנְפָּנִית הַתְּבוּאָה
Lesser grain borer, American wheat weevil, Stored grain borer

הבוגר בעל גוף גלילי בגוון חום-אדמדם. גודל הגוף הבוגר מ- 2 עד 3 מ"מ. פרק החזה הקדמי מכוסה בבליטות, מחוספס ומכסה חלק ניכר מהראש. מזיק חשוב מאוד של גרעינים ומוצרי מזון מאוחסן ומוצרים מעובדים.

מידע נוסף

עַנְפָּנִית הַתְּבוּאָה (שם מדעי: Rhyzopertha dominica Fabricius, 1792) מתאפיינת בבוגר בעל גוף גלילי בגוון חום-אדמדם. גודל הגוף הבוגר מ- 2 עד 3 מ"מ. פרק החזה הקדמי מכוסה בבליטות, מחוספס ומכסה חלק ניכר מהראש. המחושים בעלי 11 פרקים ושלושת הפרקים האחרונים דמויי אלה פתוחה. הנקבה מטילה 300 עד 500 ביצים בתפזורת על גבי הגרעינים. הזחלים הצעירים ניזונים על שברי גרעינים ועם גדילתם פוגעים בגרגיר השלם, מכרסמים אותו ומותירים רק את הקליפה. תנאי הגידול האופטימליים לגידולו הם טמפרטורה של 34 מ"צ ולחות יחסית של 70%. בתנאים אילו הזחל מתגלם לאחר 17 יום ולאחר 3 ימים בוקע הבוגר. הבוגרים חיים כ- 5 חודשים.

פעילות והתנהגות

המין מהווה מזיק חשוב מאוד של מוצרי מזון מאוחסן ובהם: חיטה, אפונה, תירס, חמצה, אורז, שיפון, סורגום, גרעיני חיטה ודגנים אחרים. באחסון נגרם נזק גם למוצרים מעובדים כמו פסטה. הוא איננו יכול להתפתח בגרעיני סויה והעדשים. נזק לגרעינים יכול להתחיל בשדה ולעבור למחסן. הנגיעות מתפתחת בתוך המחסן גם בלא קשר לשדה. הבוגרים מעופפים ויכולים לעבור ממקום אחד לאחר. בגלל יכולת הכרסום הטוב שלהם הם יכולים לחדור לאריזות מזון ולפגוע במוצרי מזון ארוזים כאורז, פסטה ואחרים. בדרך כלל הטיפול הדברתי הוא באמצעות איוד בגז.

חיפוש     

חיפוש לפי שם מדעי

חיפוש פופלרי

חרקים נפוצים